O posledním únorovém víkendu uspořádal Horolezecký klub Vysočina a Montana turistický klub Brno již 39. ročník Mistrovství republiky horolezců v běhu na lyžích na 24 hodin. Závod se konal v obci Sklené, která patří mezi nejoblíbenější místa lyžařů běžců na celé Vysočině. Jeho ředitelem byl (jako již tradičně) Radek Jaroš – český himalájista, který jako patnáctý horolezec na světě vystoupil na všech 14 osmitisícovek bez použití umělého kyslíku.

Závodu v kategorii mužů dvojic na 24 hodin se zúčastnil náš kolega Jaromír Čejka, který se svým parťákem reprezentoval horolezecký oddíl Trip Team, z.s., Nové Město na Moravě. Organizátoři i závodníci měli zázemí v budově Turistické základny Sklené a závodní okruh byl připraven po loukách a polích v její těsné blízkosti. Okruh měl délku 3,1 km a byl připraven jak pro klasickou, tak pro volnou techniku.

Za již zmíněné dva tucty hodin se dvojici podařilo najet 254,2 km a ve své kategorii tím obsadili první místo. O pocitech pár hodin po dojezdu do cíle nám Jaromír Čejka řekl: „Běžky a sníh, teď nechci dlouho ani vidět. Ale vlastně to tak mám vždycky, protože s tímto závodem už mám nějaké zkušenosti. Za pár dní ale budu zase na běžky vyrážet s radostí. Jezdíval jsem i závod jednotlivců (také na 24 hodin – pozn. red.), na to jsem ale už naštěstí dostatečně zmoudřel. Účast v něm je opravdu šílenost. Tentokrát jsme si užívali závod dvojic, při kterém jsme se pravidelně po zhruba dvou hodinách střídali. Zatímco jeden jel, druhý se mohl občerstvovat, připravovat lyže na další úsek a hlavně odpočívat. S dobrým parťákem je to fajn zážitek, podobně jako lezení. Navzájem jsme se podporovali, motivovali, ale společně i propadali únavě a nadávali – to vše k tomu patří. Není to totiž jen o dostatečné fyzické přípravě. Podle mě je důležitější srovnat si to především v hlavě. Pokud si někdo chce svou fyzickou a mentální kondici prověřit, tak to vřele doporučuji.