Wera je všude tam, kde se sportuje, tancuje, kulturně žije, prostě, kde se něco děje.  A ve Víře se každý rok v srpnu běhá Malý svratecký půlmaraton a zájem je vždy velký, jak napovídá už sám název akce „Ve Víru běháme všichni“.Foto: 226 párů nohou

Závod zahájilo na tříkilometrové trati 163 dorostenců, kteří byli rozdělení do 13 kategorií. Vítězům pak ceny předal patron akce režisér, herec a také sportovec Jakub Kohák. Nikdo ale nepřišel zkrátka a všichni účastníci závodu dostali alespoň něco dobrého na zub.

Odpoledního hlavního závodu – Malého svrateckého maratonu – se zúčastnilo 63 běžců. Tento už 64. ročník byl vzhledem k velmi teplému počasí opravdu těžký. Závod se běžel jako vždy za plného silničního provozu z Víru do Nedvědice a zpět, což je 32 km strávených na rozpálené silnici. To je vpravdě rebelský počin! Obdiv zasluhuje nejen vítězný Jan Kohut z Blanska, který trať zdolal za čas pouze lehce přesahující dvě hodiny, ale všichni vytrvalci.

Malý svratecký maraton založil RNDr. František Vojta (1902-1973 atlet a zakladatel VŠ sportu v Brně), který se dostal do Víru v roce 1954 jako dělník na stavbě přehrady.  V jeho sportovním nadšení dosud ve Víře pokračuje atletický oddíl, který závod pořádá. Právě toto sdružení obdrželo na akci cenný titul „Nositel tradic Bystřicka 2017“.  Nezbývá nám než jim popřát, ať tato krásná tradice stále pokračuje a každý rok přibydou noví sportovci, třeba i z řad bystřických rebelů.