Trochu s předstihem dorazila vánoční nadílka do Střední průmyslové školy v Třebíči (SPŠT). V pátek 14. prosince byla symbolicky zahájena spolupráce školy se společností Wera Werk. Zástupci tohoto významného výrobce ručního nářadí dorazili do Třebíče obtěžkáni dárky pro studenty. Tři desítky studentů se mohou těšit na kvalitní sady imbusových klíčů a šroubováků s jedinečným designem.

Společnost Wera Werk podniká především v Bystřici nad Pernštejnem, kde dává práci 750 lidem z okolí. V Třebíči provozuje svoji činnost v pronajatých prostorách na ploše dvou tisíc metrů  čtverečních v areálu Jitony. Aktuálně tam pracuje pětadvacet zaměstnanců, ale počítá se s navýšením na tři stovky. „V současné chvíli jsme museli stopnout nábor, jelikož máme velký počet zájemců,“ uvedla Kateřina Stehlíková, personalistka společnosti Wera Werk. V Třebíči je v provozu montážní linka. Jde o drobné dokončovací manuální práce a balení. Drtivou většinu zaměstnanců tvoří ženy. Plánované navýšení počtu zaměstnanců souvisí s rozšířením provozu, k němuž by mělo dojít v příštím roce. Díky rozjetí části obrobny nabídne společnost práci i mužům a vytvoří vhodné prostředí pro praxi studentů technických oborů.Foto: Vychovají si nové zaměstnance

„Podporujeme studenty, protože jsou to pro nás potenciální zaměstnanci. Tuto aktivitu děláme nejen v Třebíči, ale i v Bystřici a okolí a ve Žďáře. Máme vytipované učební a maturitní obory, kterým poskytujeme stipendia. Studenti se pro nás takzvaně učí. Můžeme jim nabídnout praxi a následně také práci,“ přiblížila Stehlíková. Na SPŠT má především zájem o obory – mechanik seřizovač, obráběč kovů a elektrikář pro silnoproud. Průmyslová škola spolupracuje s šedesáti firmami v Třebíči a okolí. „Podmínky jsme nastavili asi před pěti lety. Chceme podporovat zejména lokální společnosti,“  objasnila Petra Hrbáčková, zástupkyně pro praktické vyučování SPŠT. „O společnosti Wera Werk jsme věděli, že jsou z Bystřice a že se zde chystají stavět novou výrobní halu. Bude to jeden z významných zaměstnavatelů na Třebíčsku, proto jsme byli velmi rádi, že nás kontaktovali,“ dodala.

Zahájení spolupráce je prozatím symbolické. Prakticky se rozběhne od příštího školního roku, tedy od září 2019. „Spolupracujeme s desítkami firem, ale ještě nikdy se nám nestalo, že by spolupráce začala tím, že bychom dostali takový prezent,“ vyjádřil potěšení Zdeněk Borůvka, ředitel SPŠT.

Budoucích tři sta zaměstnanců není v Třebíči pro Wera Werk počet konečný. Do města se postupně budou stěhovat další technologie a část výroby. Nové prostory budou vybudovány nad teplárnou sever u výpadovky na Velké Meziříčí. „Prodej pozemků je už schválený. V novém budeme ale nejdřív za pět let,“ konstatoval jednatel společnosti Wera Werk Roman Jaroš. Společnosti se daří, díky čemuž se dále rozvíjí. V desetitisícové Bystřici a jejím okolí by ale jen stěží hledala další pracovní síly. Mimo jiné také proto se chystá expandovat do Třebíče. Průmyslová škola pro ni má potenciál. „Studenti, kteří k nám docházejí na praxi, u nás obvykle zůstávají,“ uvedl Jaroš s tím, že si tak v podstatě mohou vychovat nové pracovníky přímo na míru.

Článek vyšel v Horáckých novinách, 21. prosince 2018