Chováme se zodpovědně – pro někoho prázdná fráze, pro jiného základní stavební kámen pro vybudování prosperující firmy. To je i případ bystřické pobočky německé společnosti Wera Werk, která před více než dvaceti lety „vyrostla“ doslova na zelené louce. Už od prvopočátku byla ve firmě odpovědnost na prvním místě – odpovědnost k zákazníkům, k životnímu prostředí i k vlastním zaměstnancům.

„Začínali jsme v Bystřici nad Pernštejnem v roce 1995. Tehdy to pro nás byla velká výzva. Šli jsme na neznámou půdu. Hned od počátku se nám ale podařilo sestavit výborný tým. Začínali jsme s osmdesáti zaměstnanci a hodně z nich je v naší firmě dodnes. Společně jsme vytvářeli firemní kulturu. Zpočátku jsme občas improvizovali, ale postupně jsme vybudovali organizační strukturu, která funguje dodnes. Naši lidé se mezi sebou dobře znají a takový rodinný firemní duch stále přetrvává,“ shodují se tři jednatelé firmy – Martin Broich, David Zeman a Roman Jaroš.

Proč si německá společnost vybrala právě Bystřici nad Pernštejnem pro svou dceřinou pobočku?

Martin Broich: Dělali jsme si předchozí průzkum trhu a díky tomu jsme věděli, že v tomto regionu najdeme kvalifikované pracovníky. A také jsme to nechtěli dělat jako ostatní zahraniční firmy, které volí lokalitu v těsné blízkosti hranic. Vsadili jsme na budoucnost a stabilitu. A tyto předpoklady se splnily.

Usnadňuje vám Kraj Vysočina podnikání?Foto: Rodinný duch u nás přetrvává, tvrdí jednatelé firmy Wera Werk

David Zeman: Na Vysočině jsme spokojeni. Když jsme před nedávnem hledali místo pro rozšíření naší firmy, logicky jsme sáhli opět po Vysočině a zvolili jsme Třebíč. Navíc je to z Bystřice dobře dostupné, což je důležité například pro zaškolování nových pracovníků.

Kdy otevřete novou pobočku?

David Zeman: Od září. Máme uzavřenou nájemní smlouvu a od poloviny tohoto roku budeme mít prostory k dispozici. Jejich adaptace bude vyžadovat nějaký čas, takže zahájit výrobu plánujeme na podzim.

Na který trh míří vaše výrobky?

Roman Jaroš: Největším trhem je pro nás Německo, kde se prodává čtyřicet až padesát procent naší produkce. Ale působíme celosvětově, takže se naše výrobky dostávají na všechny kontinenty.

V čem jste pro zákazníka zajímavější než vaše konkurence?

Roman Jaroš: Hodně pracujeme na rozvoji naší značky. Snažíme se našim zákazníkům kromě produktů samotných předat i něco o nás. Co jsme, co děláme, kam směřujeme. Wera je kvalitní značka a přes ni se dostáváme více do povědomí našich zákazníků. Není pro nás důležitý pouze výrobek samotný, ale také jeho design. Stává se, že si naše výrobky koupí i ti, kteří je nezbytně nepotřebují. Ale líbí se jim natolik, že je prostě nakonec musí mít.

Martin Broich: Každý nový výrobek z naší firmy musí být něčím zvláštní. Musí mít něco, čím se bude lišit od výrobků jiných firem. Jde o jakousi přidanou hodnotu, kterou svým zákazníkům nabízíme. Nikdy nebudeme dělat třeba obyčejné kladivo. Když už vyrobíme kladivo, tak bude jiné, bude mít i něco navíc.

Jste úspěšnou firmou, jaký je váš roční obrat?

David Zeman: Za loňský rok jsme poprvé v České republice překonali jednu miliardu korun.

Přicházíte na trh stále s novými výrobky. Můžete prozradit některou z posledních novinek?

David Zeman: Poslední novinkou, kterou jsme představili na veletrhu v Kolíně, byla elektrikářská ráčna Zyklop VDE, určená pro práce pod napětím do tisíce voltů.

Mluvili jste o tom, že hodně dbáte na design. Kolik má vaše firma designérů?

Roman Jaroš: Naše vývojové oddělení není velké, ale pravidelně dostáváme ocenění za design ať už samotných výrobků, nebo obal produktů, který je sám o sobě unikátní. V roce 2017 jsme obsadili v soutěži Reddot design zlatou příčku za celkový obraz značky Tool Rebels.

Martin Broich: Obal mají naše výrobky jednotný, na tom si zakládáme. Když zákazníci přijdou do obchodu, tak na první pohled vidí, které výrobky jsou od nás.

Kolik má Wera Werk zaměstnanců a jak moc je těžké sehnat do výroby kvalifikované lidi?Foto: Rodinný duch u nás přetrvává, tvrdí jednatelé firmy Wera Werk

David Zeman: V současné době máme v Bystřici nad Pernštejnem přes sedm set zaměstnanců. Na trhu práce je větší konkurence než v minulých letech, takže je i pro nás obtížnější sehnat kvalifikované lidi. Ale daří se nám oslovovat ty, kteří dojíždí za prací. V případě, že jim nabídneme práci se zajímavým ohodnocením, tak v kombinaci s časem ušetřeným za dojíždění volí raději práci u nás.

Martin Broich: Pro naše zaměstnance platí totéž, co pro naše výrobky. I v tomto případě nabízíme něco navíc – nepracujeme sedm dní v týdnu v nepřetržitém provozu, ale máme volné víkendy. A také se snažíme mít k našim lidem osobní přístup. Jde nám o komunikaci, ta je pro nás velmi důležitá. Nechceme jen nařizovat.

Zhruba kolik lidí by mohlo najít práci ve vaší nové třebíčské pobočce?

Martin Broich: Plánujeme tam začít stejně, jako jsme to před lety udělali v Bystřici nad Pernštejnem. Pronajali jsme halu o velikosti dva a půl tisíce metrů čtverečních, kde začneme s menší skupinou zhruba třiceti lidí v tomto roce. Tu pak budeme postupně rozšiřovat podle toho, jak budeme růst. V Bystřici jsme za posledních osm let zdvojnásobili náš obrat a obdobným tempem plánujeme nárůst i v budoucnosti. Věříme, že se nám podaří získat v Třebíči vhodné pozemky v průmyslové zóně pro vybudování vlastního závodu.

Vaše firma je také garantem mnoha sportovních a kulturních akcí. Co si pod tím můžeme představit?

David Zeman: V regionu Bystřicka – a stejným způsobem to chceme dělat také v regionu Třebíčska – podporujeme jak kulturní, tak i společenské a sportovní akce. U těch sportovních se zaměřujeme zejména na děti a mládež. Jde o akce sportovních klubů nebo škol.

Martin Broich: Jsme rádi, když můžeme napomoci k tomu, aby děti využívaly svůj volný čas smysluplně. A také pokud se naši zaměstnanci angažují v nějakém sdružení, například coby dobrovolní hasiči, tak se je snažíme také podpořit. Zejména finančně. Podle mého názoru mají firmy právě v této oblasti určitou sociální zodpovědnost.

Dlouhodobě spolupracujete s bystřickou zemědělskou školou, o jaký druh spolupráce se konkrétně jedná?

Roman Jaroš: Financujeme tamním žákům určité vybrané projekty, jedním z nich byl například projekt Auto do škol.

Martin Broich: Naše spolupráce je ale mnohem rozsáhlejší. Tato škola není primárně technická, ale zemědělská. Tak jsme hned od prvopočátku přemýšleli, jakým způsobem bychom pro ni mohli být užiteční a jak bychom si vzájemně mohli vyjít vstříc. Obrátili jsme se proto na školu s nabídkou, jestli by nechtěla portfolio svých učebních oborů rozšířit o další učební obor – strojní zámečník. Vedení školy souhlasilo, a tak vznikla třída strojních zámečníků. Dnes už funguje 12 let.

Takže vy si tímto vychováváte nové zaměstnance?

Martin Broich: Přesně tak, žáci – strojní zámečníci – k nám chodí na praxi. Nabízíme studentům také možnost stipendia. Každý rok nejméně polovina z těch, co školu končí, nastoupí u nás.

David Zeman: Ne všichni u nás nakonec zůstávají, ale i tak si od nás odnášejí minimálně roční praxi a bohaté pracovní zkušenosti.

Uvažujete o spolupráci s některým ze školských zařízení na Třebíčsku?

Martin Broich: Jeden z důvodů, proč jsme pro svou pobočku zvolili Třebíč, je i tamní strojírenská škola. Rádi bychom navázali na naše zkušenosti se zemědělskou školou v Bystřici nad Pernštejnem. Žáci strojírenské školy se u nás mohou mnohému naučit. Máme pár jednoúčelových automatických strojů, ale převážnou část výroby tvoří univerzální programovatelné stroje a stroje pro klasickou výrobu.

Často diskutovanou otázkou je i ekologie. Co Wera Werk a životní prostředí?

David Zeman: Chováme se zodpovědně i k životnímu prostředí. Před čtyřmi lety jsme zavedli standard podle normy ISO 14001 a tento certifikát každoročně obhajujeme. Pravidelně investujeme do ekologických projektů.

Martin Broich: Už když jsme tady začínali, tak jsme měli jasno v tom, že nechceme zneužít situace, jít neekologickou cestou a poškodit zdejší přírodu. Když už něco děláme, tak to má vždy evropský standard. My tady nejen pracujeme, ale také žijeme. Takže to děláme i pro sebe.

Jste také držitelé certifikátu v oblasti bezpečnosti práce. Co všechno bylo pro to nutné udělat?

David Zeman: Museli jsme standardizovat systém a systematizovat dokumentaci a normy. Tak, aby bylo jasné, že všichni naši zaměstnanci jsou proškoleni a seznámeni se všemi pravidly bezpečnosti práce.

V roce 2016 koupila společnost Wera Werk jiná rodinná skupina – Bitburger. Znamenalo to pro bystřickou pobočku nějaké změny?

Martin Broich: Pro nás to byl velmi pozitivní krok. Firma Bitburger – náš nový majitel – je jeden z největších německých pivovarů a má zájem i nadále podporovat naši značku. Zabezpečuje nás i finančně. Můžeme si dovolit některé další kroky, jako je třeba otevření naší pobočky v Třebíči. Bitburger podporuje naše myšlenky i naši činnost. Je to rodinný podnik, který plánuje v generacích. Nejde jim o okamžité výsledky, vědí, že vývoj firmy je dlouhodobý.

A poslední otázka – jaké jsou vaše vize do budoucna?

Roman Jaroš: Plánujeme zdvojnásobit náš obrat. S tím souvisí i naše rozšiřování do Třebíče, ale čeká nás i výstavba další haly v Bystřici nad Pernštejnem.

Martin Broich: Jeden z našich sloganů je „milujeme inovace“. To je motor, který nás žene vpřed. Naše mateřská firma v Německu má skvělý vývojový tým, který přichází se spoustou nápadů. A my se snažíme vytvářet co nejlepší podmínky pro to, abychom jejich nápady mohli co nejrychleji realizovat.

Článek byl přezvat z Mladé fronty DNES