Psal se rok 1995, když začala v Bystřici nad Pernštejnem na louce u vlakového nádraží vznikat dceřiná společnost německé firmy Wera Werk. Nikdo tenkrát ještě netušil, že o dvacet let později – v roce 2015 – bude z počátečních 3.500 m2 zabírat už 19.000 m2 užitné plochy a dosahovat ročního obratu 800 milionů korun. Takové byly v té době možná pouze sny Dipl.-Ing. Martina Broicha, kterého německá rodinná firma s tradicí od 30. let dvacátého století pověřila vybudováním výrobního závodu v České republice.

Během těch dvaceti let vývoje se rozrostla výroba utahovacího nářadí z původních šroubováků jedné výrobkové řady také na bity, držáky bitů, úhlové a očkoploché klíče, ráčny, sady ořechů a momentové nářadí. Výrobky Wery jsou určeny zejména pro profesionální uživatele – řemeslníky, průmyslové uživatele, ale také hobby-uživatele, kteří chtějí opravdu kvalitní nářadí s dlouhou životností. Firma klade velký důraz na komfort užívání a špičkovou kvalitu výrobků. O té se zaměstnanci přesvědčují na každém kroku od tyčové oceli, přes tepelné zpracování a povrchové úpravy až po hotový a zabalený výrobek, který putuje k zákazníkům po celém světě. Právě jejich spokojenost a fungující servis je nakonec tím hlavním cílem celého procesu. Foto: I rebelové se chovají odpovědně

U každého nového výrobku Wera přichází s něčím, co uživateli zpříjemní nebo zrychlí šroubování, zlepší ergonomii nebo bezpečnost při práci. Vždy se snaží přijít s něčím novým a podporuje své zaměstnance v tom, aby se stali opravdovými rebely v nářadí. V loňském roce představila nové celokovové ráčny, revoluční balení svých výrobků a také novou rockovou image. Zvuk elektrické kytary jde ruku v ruce s řadou představených inovací,  které dělají z firmy Wera lídra trhu udávajícího trendy. Tento přístup i zmiňovanou kvalitu oceňují zákazníci po celém světě. Díky jejich zájmu za hranice míří ročně většina z vyrobených 70 milionů kusů bitů a 10 milionů šroubováků.

Firma neustále modernizuje a rozšiřuje nejen svůj strojový park, ale také počet zaměstnanců. V současnosti se zde přímo či nepřímo podílí na výrobě utahovacího nářadí již 550 pracovníků a specialistů z blízkého i vzdáleného okolí.

I po takové době je ale stále co zlepšovat. V roce 2014 prošla Wera náročným prvním krokem k zavedení jasných struktur a pravidel v oblastech nakládání s odpady, bezpečnosti práce a řízení rizik s tím souvisejících. Nejenže se tak postavila čelem k odpovědnosti za stav životního prostředí, ale tento nový cíl dal firmě důležitý impuls pro další růst, který v Bystřici nad Pernštejnem dlouhodobě plánuje.  Ekologická norma ISO 14001 byla již úspěšně zavedena a v současnosti probíhají finální přípravy na splnění standardů bezpečnosti práce podle mezinárodní normy OHSAS 18001.

Firma ve spolupráci s Vyšší odbornou školou a Střední odbornou školou zemědělsko-technickou v Bystřici nad Pernštejnem podporuje výuční obor Zámečník strojní výroby. Studenti mají možnost absolvovat svoji povinnou praxi na některém z výrobních pracovišť. Současně Wera podporuje žáky také prostřednictvím vybavení dílen, stipendií a dalších příspěvků, třeba i na mimoškolní aktivity. Nemusí jít ale při tom pouze o bystřickou školu, protože vzájemně prospěšné partnerství se podařilo navázat i se žďárskou VOŠ a SPŠ.

Zaměstnanci firmu také velmi dobře reprezentují v místní kuželkářské lize, kterou vyhráli šestkrát z celkového počtu devíti ročníků. Podporu dostávají i firemní florbalisté, volejbalisté a hráči malé kopané; z mládežnických družstev nelze opomenout podporu velmi úspěšného oddílu šermířů, dále mladých fotbalistů nebo basketbalistů. To úzce souvisí s celkovou politikou firmy a její podporou společenského dění v regionu Bystřicko. Firma zlepšuje zázemí škol a nově také okolních sborů dobrovolných hasičů, jejichž členové jsou zaměstnanci Wery. V rámci školských projektů je společnost jednou z firem účastnících se regionálních aktivit, které se týkají náboru žáků na střední technicky zaměřené školy (např. exkurze ve společnosti, účast na veletrhu vzdělávání). Wera rovněž dodává své výrobky do tomboly místních plesů. Každý, kdo má štěstí a takový výrobek vyhraje, získá také jedinečnou šanci stát se při práci s nářadím Wera rebelem.