Protože naši němečtí kolegové ve Weře Wuppertal úspěšně uspořádali zajímavou soutěž s názvem „Bollerwagen Challenge“, rozhodli jsme se zjistit o tomto zvyku trochu víc.

Bollerwagen je malý čtyřkolový vozík, který se používá pro přepravu nákladu. Má oji a kromě dopravy je používán i dětmi na hraní. Najdete jej ve variantách s rámem z trubek, plastovými kolečky až po celodřevěné vozy s propracovanou nápravou a ojnicí. Název se skládá ze slova „wagen“, tedy vozík, a části „boller“. Ta odkazuje nejspíš na dunivý zvuk, který železná a dřevěná kola dříve dělala na dlažbě.

Ale proč se tato soutěž uskutečnila právě na Den otců? Protože v Německu je právě v tento den zvykem naložit vozík lahvemi s pivem a vydat se po sousedech a přátelích. Mnozí si svůj pivní transport upravují a zdobí, třeba březovými větvičkami. Společnost na cestách jim dělají dokonce speciální pivní vozy.

Kutilství s nářadím Wera, které stojí za výrobou či úpravou vozíku, a pivo Bitburger, je ta pravá kombinace. Až je zvláštní, že se u nás takový zvyk ještě neprosadil. Nebo máte i vy nějaký svůj pivní vozík?

Některé výtvory, které se zúčastnily Bollerwagen Challenge Wera: