O kuželkářském týmu naší firmy již mnoho z Vás alespoň slyšelo nebo dokonce četlo v regionálním tisku a nyní dostáváme příležitost se s touto nadšenou partou seznámit blíže.

KT Wera je oficiální název kuželkářského týmu, který je složen především ze zaměstnanců firmy. V roce 2005 se sešlo pár nadšenců a dohodli se, že by se rádi zúčastnili nadcházejícího ročníku soutěže kuželkářů, která se odehrává ve sportovní hale v Bystřici nad Pernštejnem. Byl to takový ztřeštěný nápad na vyplnění volného času s jistou dávkou soutěživosti, ale tehdy nikdo z nich netušil, že se pro ně kuželky stanou dlouholetou a srdeční záležitostí. Navíc jim postupem času začala být Bystřice malá a zúčastnili se spousty turnajů po celé České republice.Foto: Kuželkářský tým WERA

Za uplynulých třináct ročníků proběhla v týmu spousta změn, ale postupně se složení hráčů stabilizovalo. Pevné jádro a základ sestavy nejen pro místní kuželkářskou ligu tvoří Jiří Švanda, Jiří Havíř, Martin Střešňák a Tomáš Bukal. Jako náhradníci jim kryjí záda Luboš Holý, Lukáš Kadlec a Stanislav Novotný. Plnohodnotným členem býval i Karel Bieberle, ale ten se musel ze zdravotních důvodů této kratochvíle vzdát. Ovšem jeho morální podpora je pro tým stále velkým přínosem.

Co to vlastně kuželkářský sport je a oč se v něm jedná? Ve zkratce se dá říci, že je to snaha (někdy dost marná) s krátkým rozběhem hodit koulí o průměru 16 centimetrů s hmotností 2,85 kilogramu na vzdálenost 19,4 metru a srazit až devět kuželek. Tyto jsou uspořádány na šířku jednoho metru do kosočtvercové sestavy. Hra se dělí na hod „do plných“ a hod „na dorážku“. Kuželky se hrají v několika disciplínách. Místní kuželkářská liga se hraje na 60 hodů sdružených. Jiné turnaje se hrají i na 100 nebo 120 hodů a královská disciplína je na 200 hodů.

Pokud se podíváme do celé historie našich kuželkářů, najdeme v ní mnoho výborných výsledků. Největším úspěchem byl bezesporu postup z kvalifikace na Mistrovství ČR neregistrovaných kuželkářů v Náchodě, odkud přivezli v roce 2007 skvělé 15.místo. Další prestižní záležitostí kuželkářů je Turné Vysočina. Jsou to turnaje dvojic na 2×100 hodů na pěti různých kuželnách v kraji. Skvěle sehraná dvojice Jiří Švanda – Tomáš Bukal v kategorii neregistrovaných hráčů na tomto turnaji v roce 2011 a 2017 dokonce zvítězila. V lokální kuželkářské lize obsadili při první účasti  4. místo ze sedmi týmů a hned následující tři roky po sobě jim patřilo vždy 1.místo. Za odehraných třináct sezon pak získali ještě dvě druhá místa v soutěži dvojic a letos slaví již desátý titul v soutěži družstev. Proto se také na okně kanceláře pana Švandy hromadí tolik pohárů pro vítěze. Souběžně s ligou probíhá již sedmým rokem Bystřická Tour, což je záležitost jednotlivců na 100 hodů. Hraje se osm turnajů a z nich se každému hráči započítává 6 nejlepších výsledků. Ani zde se naši kuželkáři neztrácejí a již několikrát dokázali turnaj vyhrát, nebo obsadit stupně vítězů.

Z výčtu dosažených výsledků je patrné, že zde máme opravdu dobrý a zapálený tým, který se nebojí vyrazit pro dobrý výsledek i za hranice města. Své snažení prezentují na vlastních webových stránkách www.ktwera.php5.cz, což je ve vodách amatérských kuželkářů také poměrně nevídaná věc. A jako dobře fungující patra si i tady rozdělili úkoly. Jako webmaster úřaduje Jiří Švanda, Martin Střešňák se stará o přírůstky do fotogalerie a Tomáš Bukal občas dodá nějaký textový příspěvek.

Závěrem ještě patří velké poděkování naší firmě za dlouholetou podporu. Nezbývá nic jiného než popřát našim kuželkářům pevné zdraví, čistou mysl, přesnou ruku a především vytrvalost. Ať nás ještě dlouhou řádku let tak úspěšně reprezentují a tuto kuželkářskou tradici drží co možná nejdéle.